Борд на директорите на РИ — 19 ротарианци, които определят политикана на Ротари Интернешънъл. Избират се за срок от две години.
Дистрикт конференция — ежегодна среща за мотивиране на ротарианците и отчитане дейността на клубовете и дистриктите. Отворена е за всички ротарианци и техните
семейства.
Интеракт — клубове с идеална цел за младежи от 12- до 18-годишна възраст. Подкрепят се от Ротари клубовете.
Клубна асамблея — среща за обсъждане дейността и програмите на клуба. Отворена е за всички клубни членове.
Конгрес на РИ — ежегодно честване на Ротари и постиженията на ротарианците. Всяка година се провежда на различни места. Отворен е за ротарианците и семействата им.
Младежки обмен — програма за културен обмен за 15-19-годишни младежи с продължителност от една седмица до една година.
Награди на Ротари за млади лидери (RYLA) — форуми за обучение и развитие на лидерски качества за млади хора от 14- до 30-годишна възраст. Организират се от Ротари клубовете и дистриктите.
ПолиоПлюс — програма на Фондация Ротари, насочена към поетия ангажимент за премахване на полиомиелита в световен мащаб.
Попечители на Фондация Ротари — 15 ротарианци, водени от председател, които управляват делата на Фондация Ротари. Назначават се от президента на РИ със съгласието на Съвета на директорите за период до 4 години.
Предизвикателство от 200 млн. долара — инициатива за набиране на средства за съфинансиране субсидията от Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ за унищожаване на полиомиелита.
Президент на РИ — ротарианец, който ръководи Съвета на директорите. Избира се за срок от една година.
ProjectLINK — база данни в www.rotary.org с общественополезни проекти на Ротари, за които се търсят доброволци или финансова помощ. Съдържа списък с примерни проекти.
Ротаракт — клубове с идеална цел за млади хора на възраст 18-30 години. Подкрепят се от Ротари клубовете.
Ротари Интернешънъл (РИ) — международна асоциация от 34 000 клуба в почти всяка държава на света.
Централата на организацията се намира в Евънстън, Илинойс, САЩ. Има международни офиси на четири континента.
Ротариански групи за действие — международни групи от ротарианци с общи интереси по хуманитарен проблем или общественополезна дейност (например групата за действие „Вода и канализация“).
Ротариански обществени отряди — групи от неротарианци, организирани и подкрепяни от Ротари клубовете. Работят по общественополезни проекти в своите общности.
Ротариански сдружения по интереси — международни групи от ротарианци с общи професионални интереси или хоби (например Международното сдружение на ротарианците скиори).
Стипендианти на Ротари за мир — стипендиантите на Фондацията в Центровете на Ротари за мир.
Фондация Ротари — филантропската „ръка“ на Ротари Интернешънъл. Помага на ротарианците да насърчават международното разбирателство, добронамереността и мира чрез хуманитарни проекти и образователни програми.
Центрове на Ротари за мир — програми в осем университета в света, които предлагат академични степени и професионални сертификати в областта на мира и разрешаването на конфликти.